Obrzędy ślubne w Maroko

Ślub to najważniejszy dzień dla przyszłych małżonków. Długie przygotowania, wybieranie sukni ślubnej, dekorowanie sali weselnej, długie rozmowy nad doborem menu. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik, żeby ten dzień był naprawdę wyjątkowy! Goście za to głowią się i troją, jaki prezent na ślub mogą podarować przyszłym małżonkom.

 bride-1239023-640x960

 

Oczywiście, najważniejszym celem ślubu jest połączenie dwóch osób węzłem małżeńskim. Wypowiedzenie symbolicznego „tak” i nałożenie obrączek to dla nas nieodłączny element tej uroczystości. Jednak nie we wszystkich krajach zwyczaj ten jest obecny. Jak mówi piękne przysłowie „co kraj to obyczaj”. W różnych zakątkach świata, ceremonia zaślubin znacznie się różni. Pewnie niektóre z nich Was bardzo zadziwią. Dla nas rzeczywiście mogą wydać się dość egzotyczne i nietypowe, jednak dla nich to element tradycji.

 a-malay-wedding-3-1316607-640x480

Jesteście ciekawi jak wygląda ceremonia zaślubin w innych krajach? Chcecie poznać ciekawe obyczaje i zagłębić się w inną kulturę? Przeczytajcie i dowiedźcie się sami jak obchodzą tą ceremonię w Maroko. Ta dawka ciekawostek może również podsunąć Wam nietuzinkowe pomysły na prezent ślubny.

 

indian-bride-1431665-1279x886

 

Maroko to kraj, w którym ślub ściśle związany jest z tradycją przodków. Jeszcze do nie dawna, w tej kulturze związek zawierany był za sprawą rodziców. To do nich należała decyzja za kogo wyjdzie ich potomek. Młodzi, często poznawali się dopiero w dniu zaręczyn. W ten dzień, rodzice ze strony pana młodego musieli podarować prezent ślubny w formie datku na potrzeby domu, takie jak meble czy wyposażenie. Dziś już raczej Marokańczycy odchodzą od kultywowania tej tradycji. Młodzi już raczej sami wybierają swoja drugą połowę, wedle własnego uznania.

 

wedding-events-1194542-1279x849

 

Same zaręczyny nie wiele różnią się od tradycji Polskiej. Przyszły małżonek wręcza wybrance serca pierścionek. Podczas zaręczyn obecni są oczywiście rodzice młodej pary. W Maroko poza pierścionkiem mężczyzna ofiarowuję również inne prezenty ślubne. Ich wartość oczywiście zależy od stanu zamożności partnera. Często są to zegarki, perfumy, biżuteria czyli wszystko to co kobiety lubią najbardziej. Sam ślub w Maroko trwa od trzech dni, nawet do tygodnia. Najważniejszym momentem dla panny młodej przed ślubem jest wizyta w hammamie, czyli tradycyjnej łaźni parowej. Kobieta odbywa tam rytuał oczyszczenia. Wiąże się to z kąpielą w mleku, masażami, w towarzystwie świec i śpiewów. Dla panny młodej to świetny prezent ślubny, który ma zapewnić jej odrobinę relaksu i odprężenia przed tym najważniejszym dniem. W Maroko bardzo ważnym zwyczajem jest ceremonia henny. Mama młodej panny maluje na jej dłoniach i stopach misterne rysunki henną. Wykonane malunki mają symbolizować szczęście dla kobiety i jej potomstwa oraz odgonić złe moce od narzeczonych. To jeszcze nie wszystko, co otrzymuję Kobieta przed ślubem! Mężczyzna zobowiązany jest również do podarowania swej wybrance rozmaite prezenty ślubne. Na srebrnej tacy zwanej „les téfors” ofiarowuję jej:

 

1. Cukier, jako symbol szczęśliwego życia,
2. Mleko symbolizujące życie,
3. Daktyle, wodę, kwiaty pomarańczy i hennę,
4. Obrączki,
5. Środki na życie: materiały, ubrania, buty i inne.

 

Przygotowania do samego ślubu są bardzo zbliżone do tradycji Polskiej. Przyszła żona przygotowuję się do ślubu wraz ze sowimi najbliższymi przyjaciółkami. Ubieranie, makijaż, fryzura czyli wszystkie najważniejsze czynności, które sprawią, że młoda panna będzie wyglądać zjawiskowo.

 

moroccan-dining-1224355-1279x1564

 

Jak wygląda sama ceremonia zaślubin? Przyjęcie odbywa się w sali weselnej, hotelu lub w tradycyjnym marokańskim domu. Para młoda, po przybyciu na miejsce zasiada na bogato zdobionych krzesłach, które umieszczone są na jednym z końców sali. Podczas przyjęcia weselnego, żona zmienia swoją sukienkę kilka razy. Także pozostałe dodatki takie jak biżuteria czy ozdoby do włosów zostają zmieniane przy pomocy kobiet zwanych „neggafates”. Każda zmiana stroju nie jest przypadkowa. Odpowiednio dobrane kolory reprezentują dany region kraju.

 

Jednak, najważniejszym momentem podczas uroczystości jest „porwanie panny młodej”. Podczas tej inscenizacji kobieta przenoszona jest do nowego domu. Za młodymi podąża cały orszak weselny. Po dotarciu do domu, żona musi obiec go dookoła trzy razy. Ten obyczaj ma zapewnić młodym szczęście na nowej drodze życia.

 

moroccan-architecture-1205985-640x960

 

Po weselu młodzi mają w końcu czas dla siebie. To moment kiedy mogą rozpakować prezenty ślubne i wspominać ten wyjątkowy dzień. A wy już wiecie jaki prezent na ślub podarować przyszłym małżonkom? Sprawdź jakie prezenty ślubne polecają eksperci prezentowi! 

 

Comments

comments